Casio G-Shock Analog-Digital Men's Watch, GST-B600-1ADR-G1541
G1541
Regular price ₹ 22,995.00 Sale price ₹ 16,097.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 1,341.41 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Casio G-Shock Analog-Digital Men's Watch, GST-B600-1ADR-
G1541
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The G-SHOCK GST-B600-1ADR combines both analog and digital functionalities, powered by Bluetooth® and Tough Solar technology. With features like a 1-second stopwatch, world time across 38 time zones, and a hand shift feature, this watch is designed for precision and durability. Ideal for those who need a reliable timepiece with modern features.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | G-SHOCK |
|---|---|
| Model Number | GST-B600-1ADR |
| Gender | Unisex |
| Watch Type | Analog-Digital |
| Bluetooth | Mobile link (Wireless linking using Bluetooth®) |
| World Time | 38 time zones (38 cities + UTC), DST switching |
| Stopwatch | 1-second stopwatch, Measuring capacity: 59'59", Lap/Split times |
| Tough Solar | Yes, Solar Powered |
| Hand Shift Feature | Hands move out of the way for unobstructed digital view |
| Phone Finder | Yes |
| Shock Resistant | Yes |
| Super Illuminator | Double LED light for face and digital display (afterglow) |
| Neobrite Hands | Yes |
| Countdown Timer | 1 second to 60 minutes, Progress beeper |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (28 days for February) |
| Water Resistance | 200M |
| Alarm | 5 daily alarms |
| Hourly Time Signal | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Function Display | Analog-Digital |
| Band Material | Resin |
| Glass Material | Mineral |
| Case Material | Resin / Stainless Steel |
| Case Size | 41.4X42.3X11.4 mm |
| Country of Origin | China |
| Importer | Casio India Co. Pvt. Ltd. |
| Case Weight | 60g |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
