Fossil Everett Chronograph Stainless Steel Men's Watch, FS6117
FS6117
Regular price ₹ 15,995.00 Sale price ₹ 11,197.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 933.08 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Fossil Everett Chronograph Stainless Steel Men's Watch,
FS6117
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Fossil Everett Chronograph FS6117 is designed for summer adventures and beyond. With all the timeless elements of a classic chronograph, it balances sporty and refined style. Its vivid turquoise sunray dial is housed in a 44 mm round stainless steel case. Featuring a robust integrated solid stainless steel bracelet, this watch ensures precision with classic chronograph functionality. Whether worn as a statement piece or dressed up, it's perfect for any occasion.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Fossil |
|---|---|
| Model Number | FS6117 |
| Gender | Men |
| Watch Type | Analog Chronograph |
| Movement | Quartz Chronograph |
| Case Size | 44 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Colour | Silver |
| Glass Material | Mineral |
| Water Resistance | 5 ATM |
| Strap Width | 18 mm |
| Strap Inner Circumference | 200 ± 5 mm |
| Closure | Single Press Deployant Buckle |
| Interchangeable Compatibility | 18 mm |
| Platform | EVERETT |
| Dial Colour | Blue |
| Battery Type | SR920SW |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



