Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton Men's Watch — 43mm, R32150162
R32150162
Regular price ₹ 487,000.00Looking for a better price?
The Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton showcases its innovative R808 movement, a marvel of contrasts, know-how and clever geometry, that allows a distinct view of the various parts. It’s equipped with an anti-magnetic and highly reliable Nivachron™ hairspring that has been fully tested in five positions and provides up to 80 hours of power reserve. The superb matt olive-green high-tech ceramic monobloc case is topped by a rose-gold-colour rotatable bezel with a matt olive-green ceramic insert to match the case and lugs, for visual harmony. The dial is clear and spartan, with generous geometric indices and hour/minute/second hands in rose-gold tones, treated with white Super-LumiNova® for best readability in low-light conditions. Thanks to a matching olive green high-tech ceramic triple-row bracelet with a titanium three-fold clasp, the new Captain Cook remains loyal with you through the most rugged and demanding of your explorations.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton |
| Model Number | R32150162 |
| Watch Type | Automatic |
| Functions | Time |
| Case Diameter | 43.0 mm |
| Case Thickness | 14.6 mm |
| Case Material | High-Tech Ceramic |
| Bezel | Stainless Steel / PVD, High-Tech Ceramic with Super-LumiNova® |
| Crown | Screwed crown, Stainless Steel / PVD |
| Caseback | Transparent Sapphire Case Back, Titanium |
| Movement | Automatic |
| Caliber | R808 |
| Power Reserve | 80 hours |
| Balance Wheel | Antimagnetic Nivachron™ Hairspring |
| Accuracy | Movement tested in 5 positions |
| Bracelet Material | High-Tech Ceramic, Titanium |
| Bracelet Color | Green |
| Clasp | 3-fold, Titanium |
| Water Resistance | Not specified |
| Weight | 151.3g |
| Warranty | 5 years |
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking




