Rado HyperChrome Men's Watch — 44mm, R32156313
R32156313
Regular price ₹ 148,000.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 12,333.33 /month
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
Dynamic, sleek and sporty, the HyperChrome Quartz is designed to look good dressed up or dressed down. Featuring a black rotatable bezel in High-Tech Ceramic, the HyperChrome Quartz is an elegant chameleon. Its bold 44 mm stainless steel case and bracelet provide a modern, durable aesthetic, making it a versatile timepiece for any occasion. With reliable quartz movement and refined craftsmanship, this is a stylish and functional companion for everyday wear.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
- ✅ 5-Year Warranty
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | HyperChrome Quartz |
| Model Number | R32156313 |
| Watch Type | Quartz |
| Movement | Quartz |
| Case Diameter | 44.0 mm |
| Case Thickness | 11.7 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Black Rotatable High-Tech Ceramic |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Color | Silver |
| Weight | 164.7g |
| Water Resistance | Not Specified |
| Warranty | 5 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



