Tissot Everytime Unisex Watch — 40mm, T1434101101100
T1434101101100
Regular price ₹ 30,500.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 2,541.66 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Tissot Everytime Unisex Watch — 40mm,
T1434101101100
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot Everytime T1434101101100 is a timeless, minimalist watch crafted for the modern individual. Featuring a clean white dial, slim stainless steel case, and sleek grey bracelet, this watch offers a pure and versatile look suitable for any occasion. Designed with practicality in mind, it includes a reliable Swiss quartz movement and an interchangeable quick release bracelet system — allowing for effortless strap changes without tools.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model Number | T1434101101100 |
| Collection | Classic Contemporary |
| Gender | Men |
| Watch Type | Quartz |
| Movement | Swiss Quartz |
| Battery | Renata 371 |
| Functions | EOL (battery end-of-life indicator) |
| Caliber | 11 1/2''' |
| Caliber Diameter | 25.6 mm |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case Thickness | 7.07 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Crystal | Scratch-resistant Sapphire Crystal |
| Water Resistance | 5 Bar (50M / 165 ft) |
| Dial Colour | White |
| Indexes | Indexes |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Grey |
| Strap Reference | T605047948 |
| Closure | Jewellery Clasp with Safety, Interchangeable Quick Release Bracelet |
| Weight | 89g |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



