Tissot Seastar 1000 Chronograph Men's Watch — 45.5mm, T1204171704100
T1204171704100
Regular price ₹ 60,500.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 5,041.66 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Tissot Seastar 1000 Chronograph Men's Watch — 45.5mm,
T1204171704100
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot Seastar 1000 combines style, sophistication, and performance in a diving-inspired timepiece. Designed for diving enthusiasts, it offers 300 meters of water resistance, a unidirectional bezel, and luminescent hands for easy visibility underwater. With a robust 316L stainless steel case, Swiss quartz movement, and high-end features, the Seastar 1000 ensures precision and reliability for your underwater adventures.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Model Number (SKU) | T1204171704100 |
|---|---|
| Collection | Sport |
| Dial Colour | Graded Blue-Black |
| Dial Shape | Round |
| Dial Diameter | 45.5 mm |
| Indexes | Indexes with Super-LumiNova® |
| Functionality | Chronograph (30-minute and 1/10 second counters), Central 60-seconds hand, ADD and SPLIT functions |
| Movement | Swiss Quartz |
| Energy | Quartz EOL |
| Battery | Renata 394 |
| Caliber | 13 1/4''' |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Thickness | 12.82 mm |
| Lugs Width | 22.00 mm |
| Crystal | Scratch-resistant Sapphire with double-sided anti-reflective coating |
| Water Resistance | 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Strap Type | Rubber |
| Strap Colour | Black |
| Buckle | Standard Buckle |
| Weight | 109 g |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



