Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 Men's Watch — 43mm, T1204073704100
T1204073704100
Regular price ₹ 89,000.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 7,416.66 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot Seastar 1000 Powermatic 80 strikes the perfect balance between performance and style. This professional diving watch, with its impressive 30 bar (300 m / 1000 ft) water resistance, features a graded blue-to-black dial and a robust stainless steel case with rose gold PVD coating. It’s powered by the highly reliable Powermatic 80 movement, offering up to 80 hours of power reserve, making it a superb companion for both adventure and everyday wear.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Model Number | T1204073704100 |
|---|---|
| Gender | Men |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Collection | Sport |
| Case Size | 43.00 mm |
| Case Thickness | 12.70 mm |
| Case Material | 316L stainless steel case with rose gold PVD coating |
| Case Shape | Round |
| Case Features | Ceramic bezel ring, Anti-clockwise rotating bezel, Screw-down crown and caseback, See-through caseback |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Water Resistance | Water-resistant up to a pressure of 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Movement | Swiss automatic |
| Energy | Automatic |
| Power Reserve | Up to 80 hours |
| Functions | HMSD (Hour, Minute, Second, Date) |
| Caliber | 11 1/2''' (Diameter: 25.6 mm) |
| Dial Color | Graded blue-black |
| Indexes | Indexes |
| Luminescent Material on Case | Super-LumiNova® |
| Luminescent Material on Hands | Super-LumiNova® |
| Strap Reference | T604045270 |
| Strap Material | Textile |
| Strap Color | Blue |
| Buckle | Butterfly clasp with push-buttons, Interchangeable quick release bracelet |
| Buckle Options | Interchangeable quick release bracelet |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



