Tissot Seastar 2000 Professional Powermatic 80 Men's Watch — 46mm, T1206071104100
T1206071104100
Regular price ₹ 122,000.00(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Wherever you go and whatever adventure you find yourself on, you’ll find balance with the Seastar 2000 Professional Powermatic 80 on your wrist. This is a highly technical, assertive watch that’s brimming with easy confidence, whether you take it deep into the urban jungle, or hundreds of metres below the surface of the sea. With its chic, stylish profile, it’s a versatile piece you can wear every day. But with its muscular architecture, up to 60 bar (600 m / 2000 ft) of water resistance and ISO 6425 (2018) diver’s watch certification, it’s the tool watch you can rely on when you need it most, too. Specifications include a uni-directional rotating bezel with a ceramic bezel insert, a screw-down crown, an automatic helium escape valve, and a waterproof black rubber and blue fabric strap. A black or gradient blue to black dial with a wave motif is the symbol of its impeccable underwater credentials. So just where will you go?
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| SKU | T1206071104100 |
|---|---|
| Collection | Sport |
| Weight | 206.00 g |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case Length | 46.00 mm |
| Case Width | 46.00 mm |
| Case Thickness | 16.25 mm |
| Lug Width | 22.00 mm |
| Water Resistance | Water-resistant up to a pressure of 60 bar (600 m / 2000 ft) |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel case |
| Case Options | Ceramic bezel ring, Helium valve, Anti-clockwise rotating bezel, Screw-down crown and caseback, See-through caseback, Caseback with sapphire crystal |
| Luminescent Material on Case | Super-LumiNova ® |
| Crystal | Domed scratch-resistant sapphire crystal with antireflective coating |
| Energy | Automatic |
| Movement | Swiss automatic |
| Power Reserve | Power reserve up to 80 hours |
| Functions | Patented Nivachron balance spring |
| Caliber | 11 1/2''' |
| Movement Diameter | 25.6 mm |
| Dial Colour | Graded blue-black |
| Indexes | Indexes |
| Luminescent Material on Case | Super-LumiNova ® |
| Luminescent Material on Hands | Super-LumiNova ® |
| Strap Reference | T605046894 |
| Strap Material | Stainless steel |
| Strap Colour | Grey |
| Buckle | Folding clasp with safety, diver extension and push-buttons, Interchangeable quick release bracelet |
| Buckle Options | Interchangeable quick release bracelet |
| Bracelet Reference Link | T613046895 |
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking




