Casio Edifice Connect Men's Watch Black Ion Plated Band, ECB-40DC-1ADF-ED576
ED576
Regular price ₹ 14,995.00 Sale price ₹ 8,997.00 Save 40%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 749.75 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The EDIFICE ECB-40DC-1ADF - ED576 is a striking timepiece built for tech-savvy professionals. With Bluetooth® connectivity, high-speed 1/1000-second stopwatch, and powerful double LED Super Illuminator lights, this analog-digital hybrid combines bold design with top-tier performance. Comes with a 2-year warranty for peace of mind.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | EDIFICE |
|---|---|
| Model Series | ECB Series |
| Model Number | ECB-40DC-1ADF - ED576 |
| Watch Type | Analog-Digital |
| Case Size | 52.4 × 48 × 12.7 mm |
| Weight | 128g |
| Case Material | Carbon |
| Band Material | Stainless Steel Adjustable Clasp |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 100M |
| Bluetooth | Mobile link (Wireless linking using Bluetooth®) |
| World Time | 38 time zones, city name display, DST on/off, auto summer time switching |
| Stopwatch | 1/1000-second, capacity: 23:59'59.999", elapsed/lap time |
| Countdown Timer | 1 sec to 24 hrs, 1-sec/1-min/1-hr increments |
| Alarms | 5 daily alarms |
| Hourly Time Signal | Yes |
| LED Light | Double LED (Super Illuminator, Auto, 1.5 or 3 sec duration, afterglow) |
| Neobrite Hands | Yes |
| Hand Shift Feature | Yes |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
