Casio EDIFICE EQS-940DC-1BVUDF - ED568
ED568
Regular price ₹ 17,995.00 Sale price ₹ 10,797.00 Save 40%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 899.75 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The EQS-940DC-1BV is a Solar-Powered Men's Watch with a sleek design and advanced stopwatch functions. It's crafted with stainless steel and features a black ion-plated case and band for a stylish, durable finish.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | EDIFICE |
|---|---|
| Model Number | EQS-940DC-1BV |
| Case Size | 49.5 × 45.5 × 12.5 mm |
| Weight | 132 g |
| Case and Bezel Material | Stainless Steel |
| Band | Stainless Steel Band, Solid Band, One-touch 3-fold Clasp |
| Water Resistance | 100M |
| Power Supply | Solar Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Glass | Mineral Glass |
| Back Plate | Screw Lock Back |
| Surface Treatment | Black Ion Plated Case and Band |
| Compatible Band Size | 150 to 205 mm |
| Stopwatch | 1-second stopwatch, Measuring capacity: 29'59, Elapsed time, Split time, 1st-2nd place times |
| Battery Display/Alert | Battery level indicator, Low battery alert |
| Run Time | Approx. 5 months operating time from full charge until hands stop |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
| Regular Timekeeping | Analog: 3 hands (hour, minute, second), 3 dials (24-hour, stopwatch minutes, stopwatch seconds), Date display |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
