Casio Enticer Silver Analog Men's Watch Moon Phase, MTP-M100D-1AVDF-A2165
A2165
Regular price ₹ 6,995.00 Sale price ₹ 4,197.00 Save 40%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 349.75 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Casio ENTICER MEN MTP-M100D-1AVDF is a refined analog timepiece that blends sleek stainless steel construction with a subtle moon phase feature. With its minimalist dial, sturdy build, and classic aesthetic, this silver men's watch is perfect for everyday wear and formal occasions alike.
- 100% Authentic Product
- Worldwide Shipping
- Delivering Smiles Since 1948
- Authorized Dealer
- Over 6000+ Watch Collections
- Cash On Delivery Available
- VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Casio |
|---|---|
| Model No | MTP-M100D-1AVDF |
| Series | Enticer Men |
| Gender | Men |
| Function Display | Analog |
| Moon Data | Moon Phase |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Case Material | Stainless Steel |
| Back Plate | Screw Lock Back |
| Band Material | Stainless Steel Band |
| Clasp Type | One-touch 3-fold Clasp |
| Water Resistance | 50M |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
| Power Supply | Approx. battery life: 3 years on SR621SW |
| Case Size | 48.4 × 42.5 × 9.6 mm |
| Case Weight | 113g |
| Compatible Band Size | 150 to 205 mm |
| Country of Origin | China |
| Warranty | 2 years |
| Care Instructions | Wipe with a dry soft cloth. Avoid strong magnetic fields, chemicals, and impacts. |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
