Casio Enticer Silver Analog Men's Watch Moon Phase, MTP-M300D-2AVDF-A2173
A2173
Regular price ₹ 7,495.00 Sale price ₹ 3,748.00 Save 50%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 312.33 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Casio Enticer Men MTP-M300D-2AVDF Silver Analog Watch combines classic aesthetics with practical features like a moon phase display, date, and day sub-dials. Encased in stainless steel with a durable stainless steel band, this timepiece offers both style and functionality for everyday wear.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Casio |
|---|---|
| Model Series | Enticer Men |
| Model Number | MTP-M300D-2AVDF - A2173 |
| Gender | Men |
| Watch Type | Analog |
| Case Size | 46.6 × 40 × 9.3 mm |
| Weight | 109g |
| Case Material | Stainless Steel |
| Band Material | Stainless Steel Band |
| Glass | Mineral |
| Water Resistance | 50M |
| Function Display | Analog |
| Additional Features | Moon phase, Day, Date |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
| Battery Life | Approx. 3 years on SR621SW |
| Band Size | 150 to 205 mm |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
