Casio Enticer Water Resistance Men's Watch Mineral Glass, MTP-B145D-2A2VDF-A2199
A2199
Regular price ₹ 6,995.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 582.91 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
MTP-B145D-2A2V is a stylish and elegant men's analog watch by Casio. This timepiece features a stainless steel band with a one-touch 3-fold clasp, a mineral glass, and a 50-meter water resistance. Perfect for daily wear and special occasions alike.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | CASIO |
|---|---|
| Model Number | MTP-B145D-2A2V |
| Watch Type | Analog |
| Water Resistance | 50-meter water resistance |
| Band Material | Stainless Steel Band |
| Glass Material | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | 40 × 35 × 7.4 mm |
| Case Weight | 82g |
| Function Display | Analog |
| Accuracy | ±20 seconds per month |
| Battery Life | Approx. 3 years on SR621SW |
| Country of Origin | China |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
