Casio G-Shock Clear Remix 40Th Anniversary Men's Watch Shock Resistant, GA-2140RX-7ADR-G1442
G1442
Regular price ₹ 11,995.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 999.58 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The G-SHOCK GA-2140RX-7A is a durable and stylish men's watch featuring advanced technology such as a Carbon Core Guard structure and world time functionality. Designed for toughness and versatility, it includes a 200-meter water resistance, a double LED light, and a hand shift feature for easy digital display visibility.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | G-SHOCK |
|---|---|
| Model Number | GA-2140RX-7A |
| Gender | Men's |
| Case Size | 48.5 × 45.4 × 11.8 mm |
| Weight | 56 g |
| Case Material | Carbon / Resin |
| Band Material | Resin |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 200M |
| Power Supply | Approx. battery life: 3 years on SR726W X 2 |
| Warranty | 2 Years |
| Function Display | Analog-Digital |
| World Time | 31 time zones (48 cities + UTC), daylight saving on/off |
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch, Measuring capacity: 00'00''00~59'59''99 (for the first 60 minutes), 1 second (after 60 minutes) |
| Timer | Countdown timer, Measuring unit: 1 second, Countdown range: 24 hours |
| LED Light | Double LED light, LED light for the face (Super illuminator), LED backlight for the digital display (Super illuminator) |
| Neobrite Hands | Yes |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Other Features | Hand shift feature (Hands move out of the way to provide an unobstructed view of digital display contents), 12/24-hour format |
| Indian Product Code | G1442 |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking


