Casio G-Shock Clear Remix 40Th Anniversary Women's Watch Shock Resistant, GMA-S114RX-7ADR-G1447
G1447
Regular price ₹ 11,995.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 999.58 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The G-SHOCK GMA-S114RX-7ADR is a special edition women's watch celebrating G-SHOCK's 40th Anniversary. This model features an analog-digital display with a host of functions including world time, a 1/1000-second stopwatch, countdown timer, 5 daily alarms, and more. Its shock-resistant and magnetic-resistant design, combined with 200-meter water resistance, makes it perfect for any adventure.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | G-SHOCK |
|---|---|
| Model Number | GMA-S114RX-7ADR |
| Gender | Women's |
| Case Size | 49 × 45.9 × 15.8 mm |
| Weight | 61 g |
| Case Material | Resin |
| Band Material | Resin |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 200M |
| Power Supply | Approx. battery life: 3 years on SR726W X 2 |
| Band Size | 140 to 205 mm |
| Warranty | 2 Years |
| Function Display | Analog-Digital |
| World Time | 29 time zones (48 cities + coordinated universal time), daylight saving on/off |
| Stopwatch | 1/1000-second stopwatch, Measuring capacity: 99:59'59.999'' Measuring modes: Elapsed time, lap time, split time, Speed (0 to 1998 units/hour), Distance input (0.0 to 99.9) |
| Countdown Timer | Measuring unit: 1 second, Countdown range: 24 hours, Countdown start time setting range: 1 minute to 24 hours (1-minute increments, 1-hour increments), Other: Auto-repeat |
| Alarm/Hourly Time Signal | 5 daily alarms, Hourly time signal |
| LED Light | LED light, Auto light switch, selectable illumination duration (1.5 seconds or 3 seconds), afterglow |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Other Features | Shock Resistant, Magnetic Resistant |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
