Casio G-Shock Digital Men's Watch, GPR-H1000-9DR-G1530
G1530
Regular price ₹ 59,995.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 4,999.58 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
GPR-H1000-9
The GPR-H1000-9 is the perfect choice for adventurers, athletes, and outdoor enthusiasts who demand reliable performance and cutting-edge technology. With built-in GPS, heart rate monitoring, and a range of advanced sensors, this rugged G-SHOCK offers everything you need for training, tracking, and exploration.
Why Shop With Us?
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ Worldwide Shipping
- ✅ Trusted Dealer with Over 70 Years of Experience
- ✅ Authorized Casio Retailer
- ✅ Over 6,000 Watch Models in Stock
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ Secure Online Payments
Product Details
| Brand | Casio |
|---|---|
| Model Number | GPR-H1000-9 |
| Collection | G-SHOCK |
| Gender | Unisex |
| Function Display | Digital |
| Water Resistance | 200 M |
| Shock Resistant | Yes |
| Mud Resistant | Yes |
| Power Source | Solar Powered + USB Charging |
| Smart Features | Bluetooth, Smart Access, Notification alerts, Phone Finder |
| Health & Fitness | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Level, VO2 Max, Sleep Analysis, Step & Calorie Counter, Training Analysis |
| GPS Function | GPS Route Mapping, Speed, Distance, Position |
| Altimeter | Up to 10,000m |
| Compass | 16-direction display, Auto level correction |
| Temperature Measurement | -10°C to 60°C range |
| Barometric Pressure Measurement | 260 to 1,100 hPa (Auto measurement every 2 hours) |
| Stopwatch | 1-second stopwatch, 99:59'59" max |
| Countdown Timer | 1-second unit, 60-minute range |
| Alarm | 4 daily alarms with snooze, Smart alarm |
| Moon/Tide | Moon data & Tide Graph |
| Sunrise/Sunset | Yes (based on location and date) |
| Illumination | Super Illuminator LED (Full Auto, 1.5 or 5 sec) |
| Calendar | Full Auto-calendar (to 2099) |
| Vibrator | Yes (Vibration alerts) |
| Accuracy | ±15 seconds per month (without GPS signal) |
| Band Material | Bio-based Resin |
| Glass Material | Mineral |
| Case Material | Resin / Bio-based Resin |
| Case Size | 60.6 × 53.2 × 20.3 mm |
| Case Weight | 92 g |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
