Casio G-Shock Nature Colour Men's Watch Shock Resistant, GA-700NC-5ADR-G1466
G1466
Regular price ₹ 8,495.00 Sale price ₹ 5,947.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 495.58 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Casio G-SHOCK GA-700NC-5ADR is a bold and rugged Nature Colour Men's Watch built to withstand extreme conditions with its shock-resistant structure and 200M water resistance. Designed for functionality and style, this analog-digital watch features a super illuminator, world time, countdown timer, and stopwatch with target time alarm.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Casio |
|---|---|
| Model Series | G-SHOCK |
| Model Number | GA-700NC-5ADR |
| Gender | Men's |
| Watch Type | Analog-Digital |
| Case Size | 57.5 × 53.4 × 18.5 mm |
| Weight | 69g |
| Band Material | Resin |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Resin |
| Water Resistance | 200M |
| Shock Resistant | Yes |
| World Time | 31 time zones (48 cities + UTC), DST on/off, Home/World city swap |
| Stopwatch | 1/100-second, up to 23:59'59.99", Elapsed/Split/1st-2nd place, Target time alarm |
| Countdown Timer | 1 to 60 minutes (1-min increments), Unit: 1/10 second |
| Alarm | 5 daily alarms (with 1 snooze alarm) |
| Hourly Time Signal | Yes |
| Super Illuminator | LED light (Selectable 1.5s or 3s), afterglow |
| LED Light | LED: White (Super Illuminator) |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
