Casio G-Shock Retrofuturistic G-Shock Men's Watch Carbon Core Guard, GA-2200FF-8ADR-G1414
G1414
Regular price ₹ 11,995.00 Sale price ₹ 8,397.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 699.75 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The G-SHOCK GA-2200FF-8ADR - G1414 is a striking Retrofuturistic analog-digital men's watch that combines a bold design with tough performance. With features like world time, double LED Super Illuminator, shock resistance, and Carbon Core Guard structure, it’s engineered to handle any environment while maintaining a standout look.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | G-SHOCK |
|---|---|
| Model Series | GA-2200 Series |
| Model Number | GA-2200FF-8ADR - G1414 |
| Gender | Men |
| Watch Type | Analog-Digital |
| Case Size | 50.8 × 47.1 × 13.1 mm |
| Weight | 57g |
| Case Material | Carbon |
| Band Material | Resin |
| Glass | Mineral |
| Water Resistance | 200M |
| World Time | 31 time zones (48 cities + UTC), daylight saving on/off, city swapping |
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch up to 23:59'59", split time, 1st-2nd place |
| Countdown Timer | 1-second to 24-hour range, with auto-repeat |
| LED Light | Double LED (Super Illuminator) with selectable duration (1.5 or 3 sec) |
| Neobrite Hands | Yes |
| Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Alarms | 5 daily alarms |
| Hourly Time Signal | Yes |
| Shock Resistant | Yes |
| Carbon Core Guard | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Accuracy | Not Specified |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
