Casio G-Shock Time Distortion Digital Men's Watch Digital Men's Watch, DW-5900TD-9DR-G1324
G1324
Regular price ₹ 10,995.00 Sale price ₹ 7,697.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 641.41 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
G-SHOCK DW-5900TD-9DR – Time Distortion Digital Men's Watch
Stand out with the retro-futuristic style of the G-SHOCK DW-5900TD-9DR. Part of the Time Distortion Series, this bold digital watch delivers exceptional functionality with world time, a stopwatch, countdown timer, and 5 alarms—all packed in G-SHOCK's signature shock-resistant body. Perfect for those who live life in high gear and on their own terms.
Why Shop With Us?
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ Secure Payments via VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Product Details
| Brand | Casio G-SHOCK |
|---|---|
| Model Number | DW-5900TD-9DR |
| Display | Digital |
| Case Material | Resin |
| Case Size | 51.4 × 46.8 × 15.5 mm |
| Case Weight | 60 g |
| Band Material | Resin |
| Glass Material | Mineral Glass |
| Water Resistance | 200M |
| Shock Resistant | Yes |
| World Time | 29 Time Zones (48 Cities), DST On/Off |
| Stopwatch | 1/100-Second Stopwatch, Elapsed Time, Split Time, 1st-2nd Place Times |
| Countdown Timer | Countdown Range: 24 Hours (1m to 24h in 1m/1h Increments) |
| Alarms | 5 Daily Alarms (with 1 Snooze Alarm) |
| Hourly Time Signal | Yes |
| Calendar | Full Auto Calendar (To Year 2099) |
| Light | Electro-Luminescent Backlight, Selectable Duration (1.5s / 3s), Afterglow |
| Compatible Band Size | 145 to 205 mm |
| Warranty | 2 Years Manufacturer Warranty |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
