Casio G-Shock Time Distortion Digital Men's Watch Digital Men's Watch, DW-D5600TD-3DR-G1325
G1325
Regular price ₹ 10,995.00 Sale price ₹ 7,697.00 Save 30%/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 641.41 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The G-SHOCK DW-D5600TD-3DR is a dynamic Time Distortion digital men's watch, combining iconic G-SHOCK toughness with advanced features like a 10-year battery life, world time, and multiple alarms, making it a reliable companion for everyday adventures.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | G-SHOCK |
|---|---|
| Model Number | DW-D5600TD-3DR |
| Gender | Men's |
| Case Size | 46.8 × 43.2 × 12.8 mm |
| Weight | 52 g |
| Case Material | Resin |
| Band Material | Resin |
| Glass | Mineral Glass |
| Water Resistance | 200M |
| Power Supply | Approx. 10 years battery life (CR2025) |
| Warranty | 2 Years |
| Function Display | Digital |
| World Time | 29 time zones (48 cities), daylight saving on/off |
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch, Elapsed time, split time, 1st-2nd place times, 5-second countdown auto start |
| Countdown Timer | Countdown timer, 24-hour range, Auto-repeat, Progress beeper on/off |
| LED Light | Electro-luminescent backlight with Auto light switch and Afterglow |
| Auto Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Other Features | Shock resistant, 3 multi-function alarms (with 1 snooze alarm), Hourly time signal |
| Accessories | Compatible band size: 145 to 215 mm |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
