Casio Vintage Analog-Digital Unisex Watch, AQ-800E-3ADF-D362
D362
Regular price ₹ 4,795.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 399.58 /month
Use Code "WELCOME10" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Casio VINTAGE COLLECTION AQ-800E-3ADF - D362 offers a stylish analog-digital display with modern features like a stopwatch, daily alarm, hourly time signal, and auto-calendar. Its lightweight design and durable build make it a great choice for vintage style lovers.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Casio |
|---|---|
| Model Series | Vintage Collection |
| Model Number | AQ-800E-3ADF - D362 |
| Watch Type | Analog-Digital |
| Case Size | 40.7 × 32.1 × 8.7 mm |
| Weight | 52g |
| Case Material | Resin / Chrome Plated |
| Band Material | Stainless Steel, Adjustable Clasp |
| Glass Material | Resin |
| Water Resistance | Yes |
| Stopwatch | 1/100-second, measuring capacity: 59'59.99", mode: elapsed time |
| Auto Calendar | Auto-calendar (28 days for February) |
| Alarm | Daily Alarm |
| Hourly Time Signal | Yes |
| Battery Life | Approx. 3 years on SR920W |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
