Rado DiaStar Original Open Heart Unisex Watch — 35mm, R12063103
R12063103
Regular price ₹ 166,200.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 13,850 /month
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
In 1962, Rado revolutionised watchmaking with its scratch-resistant DiaStar. Incorporating the bold and ageless appeal of the first DiaStar, the Original bears the features and functions Rado enthusiasts know and the distinctive look they love. The vertical faceted sapphire crystal showcases the black open heart designed dial with 6 cubic zirconia. The open heart dial design lightens the view of the automatic R764 movement, featuring 80 hours of power reserve and a sunray guilloche pattern decoration.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
- ✅ 5-Year Warranty
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | DiaStar Original |
| Model Number | R12063103 |
| Movement Type | Automatic |
| Caliber | R734 |
| Case Diameter | 35.0 mm |
| Case Thickness | 11.9 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Bezel | Hardmetal |
| Crown | Stainless Steel |
| Caseback | Transparent Sapphire Case Back, Stainless Steel |
| Crystal | Vertical Faceted Sapphire Crystal |
| Dial | Black Open Heart Design with 6 Cubic Zirconia |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Clasp | Folding, Stainless Steel |
| Power Reserve | 80 hours |
| Accuracy | Movement tested in 5 position |
| Balance Wheel | Antimagnetic Nivachron™ hairspring |
| Weight | 105.6g |
| Warranty | 5 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking




