Rado Florence Automatic Unisex Watch — 39mm, R48903103
R48903103
Regular price ₹ 172,600.00
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Rado Florence Automatic Unisex Watch — 39mm,
R48903103
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Discover the timeless blend of Swiss precision and elegance with the iconic Rado Florence. The 39 mm case is crowned with an edge-to-edge sapphire crystal, featuring a metallised edge that matches the stainless steel case. This sapphire crystal functions both as the protective front and as a bezel, seamlessly integrated into the case to enhance the Florence iconic refined profile. Serving as a theatre scene, the grey dial showcases extreme attention to detail with its sophisticated embossed pattern. The contrasting rose gold-coloured applied hour markers, topped by the moving Rado anchor symbol, finished with brushing and polishing, create a hypnotising contrast against the grey background. The case is complemented by a bi-tone bracelet combining polished rose gold-coloured PVD-coated stainless steel links with brushed stainless steel links, secured by a stainless steel three-fold clasp. Beneath the box-shaped sapphire crystal case back lies the soul of the Florence: the Automatic R763 calibre. Finely regulated in five positions and featuring a Nivachron™ hairspring, this movement delivers a high level of accuracy and a robust 80-hour power reserve, underlining Rado's commitment to perfection.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | Florence |
| Model Number | R48903103 |
| Watch Type | Automatic |
| Case Diameter | 39.0 mm |
| Case Thickness | 11.0 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial Color | Grey |
| Dial Indicator | Date guichet |
| Movement | Automatic |
| Caliber | R763 |
| Power Reserve | 80 hours |
| Accuracy | Movement regulated in 5 positions |
| Balance Wheel | Nivachron™ hairspring |
| Bracelet Material | Stainless Steel / PVD |
| Clasp | Stainless steel three-fold clasp |
| Weight | 128.3g |
| Water Resistance | 5 bar (50 m) |
| Warranty | 5 years |
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking





