Rado Florence Diamond Women's Watch — 30mm, R48913903
R48913903
Regular price ₹ 148,000.00
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Rado Florence Diamond Women's Watch — 30mm,
R48913903
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
The harmonious design of the Rado Florence calls to mind the elegant domes and towers of the city from which the collection takes its name. Powered by a reliable three-hand Quartz Rado calibre R079 movement, this watch ensures greater accuracy and resistance to shocks. The 30 mm timepiece features an edge-to-edge-bevelled, curved sapphire crystal for refined elegance. It boasts a polished stainless steel case, crown, bezel, and case back. The bracelet, crafted from polished stainless steel, enhances the timeless design. The green mother-of-pearl dial with 12 diamonds and the silver coloured printed “jubilé” logo is beautifully complemented by yellow gold coloured hands. Water-resistant up to 50 meters and also available in L size, this model is an ideal couples’ watch.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
- ✅ 5-Year Warranty
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | Florence |
| Model Number | R48913903 |
| Watch Type | Quartz |
| Movement | Quartz (Calibre R079) |
| Case Diameter | 30.0 mm |
| Case Thickness | 7.8 mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Crystal | Curved Sapphire Crystal |
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Color | Silver |
| Dial Color | Green Mother-of-Pearl with 12 Diamonds |
| Hands | Yellow Gold Coloured |
| Weight | 80g |
| Water Resistance | 50 meters |
| Warranty | 5 Years |
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



