Rado True Square Automatic Open Heart Diamond Limited Edition Unisex Watch — 38mm, R27073752
R27073752
Regular price ₹ 345,200.00Looking for a better price?
This exclusive Rado True Square Automatic Open Heart Limited Edition features a striking white high-tech ceramic monobloc case and crown, paired with a polished white and black high-tech ceramic bracelet. The sandblasted titanium case back includes a sapphire crystal and is engraved with the phrase “LIMITED EDITION ONE OUT OF 888.” The black and white vertically brushed dial is adorned with eight white full-cut diamonds and four black diamonds marking the hours. Signature elements such as rhodium-coloured bevels, a black flange, and Rado’s iconic moving anchor symbol in rhodium against a black background reinforce its identity. Finishing touches include the silver-printed Rado logo and black-printed “Automatic” label. Rhodium-coloured hands with white Super-LumiNova® ensure visibility and refinement.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | True Square Automatic Open Heart Limited Edition |
| Model Number | R27073752 |
| Watch Type | Automatic |
| Functions | Time |
| Case Diameter | 38.0 mm |
| Case Thickness | 9.7 mm |
| Case Material | High-Tech Ceramic |
| Crown | High-Tech Ceramic |
| Caseback | Transparent Sapphire Case Back, Sandblasted Titanium with Limited Edition Engraving |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Hands | Rhodium-coloured with Super-LumiNova® |
| Dial | Black and White Vertically Brushed with 8 White Full-Cut Diamonds and 4 Black Diamonds |
| Movement | Automatic |
| Caliber | R734 |
| Power Reserve | 80 hours |
| Balance Wheel | Antimagnetic Nivachron™ Hairspring |
| Accuracy | Movement tested in 5 positions |
| Bracelet Material | High-Tech Ceramic |
| Bracelet Color | White and Black |
| Clasp | Titanium |
| Water Resistance | Not specified |
| Weight | 117g |
| Warranty | 5 years |
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking




