Tissot PR 100 Chronograph Men's Watch — 40mm, T1504171104100
T1504171104100
Regular price ₹ 42,500.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 3,541.66 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Tissot PR 100 Chronograph Men's Watch — 40mm,
T1504171104100
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot PR 100 T150.417.11.041.00 is a perfect blend of sporty and classic style. With its polished middle row bracelet, this timepiece presents a shinier look and features a white disc in the date window for added elegance. The Swiss-made G10.212 chrono quartz movement ensures accuracy and robustness, while its water resistance up to 10 bar (100 meters/330 feet) adds reliability for everyday wear. The Super-LumiNova® coating on the hands ensures visibility in low-light conditions, making this chronograph both functional and stylish.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model Number | T150.417.11.041.00 |
| Collection | Classic Contemporary |
| Gender | Men's |
| Watch Type | Chronograph |
| Movement | Swiss Quartz (EOL) |
| Caliber | 13 1/4''' |
| Battery Type | Renata 394 |
| Functions | EOL Indicator, 30-minutes & 1/10 of a second counters, Central 60-seconds Chronograph Hand, ADD & SPLIT Functions |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case Thickness | 11.26 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Crystal | Scratch-resistant Sapphire Crystal |
| Water Resistance | 10 Bar (100M / 330 ft) |
| Dial Colour | Blue |
| Indexes | Indexes |
| Luminescence | Super-LumiNova® Hands |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Grey |
| Strap Reference | T605049797 |
| Closure | Butterfly Clasp with Push-buttons, Interchangeable Quick Release Bracelet |
| Bracelet Reference Link | T613049839 |
| Weight | 135g |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



