Tissot PR 100 Chronograph Men's Watch — 40mm, T1504173303100
T1504173303100
Regular price ₹ 50,000.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 4,166.66 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Tissot PR 100 Chronograph Men's Watch — 40mm,
T1504173303100
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot PR100 Chronograph combines sporty elegance with classic functionality. Part of the PR100 collection, this timepiece features a polished middle row on the bracelet for added shine, a crisp white date disc, and needle-shaped hands with Super-LumiNova® for low-light readability. Powered by the G10.212 Swiss quartz movement, this chronograph delivers precision and durability. With a 316L stainless steel case in yellow gold PVD coating and water resistance up to 10 bar (100 m), it's a reliable and stylish companion for everyday wear.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Brand | Tissot |
|---|---|
| Model Number | T1504173303100 |
| Collection | Classic Contemporary |
| Gender | Unisex |
| Watch Type | Chronograph |
| Movement | Swiss Quartz |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL (Battery End-of-Life Indicator), 30-minutes and 1/10 of a second counters, Central 60-seconds Chronograph Hand, ADD and SPLIT functions |
| Case Size | 40.00 mm |
| Case Thickness | 11.26 mm |
| Case Material | 316L Stainless Steel with Yellow Gold PVD Coating |
| Case Shape | Round |
| Glass Material | Sapphire Crystal |
| Water Resistance | 10 Bar (100M / 330 ft) |
| Dial Colour | Silver |
| Indexes | Indexes |
| Luminescence | Super-LumiNova® on Hands |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Bracelet Coating | PVD |
| Strap Colour | Yellow Gold 1N14 |
| Strap Reference | T605049799 |
| Buckle Type | Butterfly Clasp with Push-Buttons |
| Buckle Options | Interchangeable Quick Release Bracelet |
| Bracelet Reference Link | T613049836 |
| Weight | 135g |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Warranty | 2 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking



