Tissot T-Classic Tradition Automatic Men's Watch — 42mm, T0636391605700
T0636391605700
Regular price ₹ 46,500.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 3,875 /month
Use Code "WELCOME05" And Avail Discounts On Your First Purchase
(the code does not apply to discounted products)
×
Thank you for sharing your details with us. Our team will get in touch with you shortly.
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
If you'd like to reach out directly, feel free to Call Or Whats app us at +91 91 5436 1898.
We look forward to assisting you!
Tissot T-Classic Tradition Automatic Men's Watch — 42mm,
T0636391605700
Please enter your details, and we’ll contact you with a special offer:
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Tissot Tradition GMT brings a touch of vintage charm to modern-day watchmaking. With a gently curved case and guilloche decoration, this timepiece harmoniously combines classical aesthetics with advanced Swiss precision. Designed for global travellers and lovers of timeless elegance, the Tradition GMT delivers reliability, style, and dual-time functionality, all in one refined accessory. Its sophisticated black dial and leather strap add to its understated, enduring appeal.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
Additional Information
| Model Number | T0636391605700 |
|---|---|
| Gender | Men |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Collection | Classic Traditional |
| Case Size | 42 mm |
| Case Thickness | 11.07 mm |
| Case Material | 316L stainless steel |
| Crystal | Domed scratch-resistant sapphire crystal |
| Water Resistance | Water-resistant up to a pressure of 3 bar (30 m / 100 ft) |
| Movement | Swiss quartz |
| Functions | 24-hours GMT |
| Battery | Renata 394 |
| Caliber | 13 1/4''' (Diameter: 29.8 mm) |
| Dial Color | Black |
| Indexes | Arabic and indexes |
| Strap Reference | T600031944 |
| Strap Material | Leather |
| Strap Color | Black |
| Buckle | Butterfly clasp |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking

