Rado Coupole Diamond Moonphase Women's Watch — 34mm, R22884903
R22884903
Regular price ₹ 265,100.00/
Tax included.
🚚
Fast & Reliable Delivery
Metro cities: 2–3 business days
Non-metro locations: 3–6 business days
Emi - from ₹ 22,091.66 /month
Looking for a better price?
Compare and negotiate with our team to get the best offer on your watch!
Talk to our expert
DETAILS
The Coupole Quartz comes with its iconic curved sapphire crystal, ensuring perfect visibility of the dark brown mother-of-pearl dial set with 12 Top Wesselton diamonds and a moonphase indicator. The polished stainless steel case, crown, and bezel are finished in elegant rose gold-coloured PVD. The bezel is further adorned with 72 Top Wesselton diamonds, adding a luxurious touch. Paired with a 9-row brushed and polished bracelet, this timepiece exudes timeless elegance and sophistication.
Key Features:
- ✅ 100% Authentic Product
- ✅ World Wide Shipping
- ✅ Delivering Smiles Since 1948
- ✅ Authorized Dealer
- ✅ Over 6000+ Watch Collections
- ✅ Cash On Delivery Available
- ✅ VISA / MASTER CARD / AMEX / Net Banking
- ✅ 5-Year Warranty
Additional Information
| Brand | Rado |
|---|---|
| Model Series | Coupole Quartz |
| Model Number | R22884903 |
| Movement Type | Quartz |
| Caliber | R084 |
| Case Diameter | 34.0 mm |
| Case Thickness | 9.7 mm |
| Case Material | Stainless Steel / PVD |
| Bezel | Stainless Steel / PVD with 72 Top Wesselton Diamonds |
| Crown | Stainless Steel / PVD |
| Caseback | Pressed, Stainless Steel / PVD |
| Crystal | Curved Sapphire Crystal |
| Dial | Dark Brown Mother-of-Pearl with Moonphase and 12 Top Wesselton Diamonds |
| Bracelet Material | Stainless Steel / PVD |
| Bracelet Colour | Rose Gold |
| Clasp | 3-fold, Titanium Stainless Steel / PVD |
| Water Resistance | 50m (5 bar) |
| Weight | 90.1g |
| Warranty | 5 Years |
• 100% Authentic Product • World Wide Shipping
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking
• Delivering Smiles Since 1948
• Authorized Dealer
• Over 6000+ watch collections
• Cash On Delivery Avaliable
• VISA/MASTER CARD/AMEX / Net Banking

